10 şirketten 9’u endişeli

admin

Yapılan son araştırmaya göre, IT uzmanlarının yüzde 90’ı, çalışanların kişisel parolalarını iş amaçlı tekrar kullanarak şirket ağlarını riske attıklarını düşünüyor. Bunun yanında, yüzde 68’lik bir kesim, çalışanların şirket kaynaklarında sosyal medya kimlik bilgilerini kullanmalarına izin vereceklerini söylüyor. Araştırma, e-posta gibi kişisel uygulamaların, kuruluşların en büyük kaygısı olduğunu öne sürüyor. Dünyada 500 milyondan fazla kullanıcıyı koruyan Bitdefender antivirüs, siber güvenlik ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmayan şirket çalışanlarının hassas verileri riske attıklarını belirtiyor.

Tüketici ihlalleri işletme güvenliğini etkiliyor

Tüketici ve işletme ortamları birleştiğinde, şirketler, hizmetleri için tüketici tipi kimlik doğrulama uyguluyorlar. Bu şirketlerin yüzde 63’ü, tüketiciler için tasarlanmış güvenlik yöntemlerinin kendi işletmeleri için yeterli koruma sağladığını düşünüyor. Öte yandan kimlik hırsızlığı, tüm dünyadaki veri ihlallerinin yüzde 64’ünü oluşturuyor ve sonuç olarak, işletmelerin yüzde 89’u erişim yönetimi güvenlik politikalarını gözden geçiriyor. Araştırmaya katılanların yaklaşık olarak yarısı erişim yönetimiyle ilgili harcamaları artırdığını ve yüzde 62’si de iki yıl içinde güçlü bir kimlik doğrulama uygulayacağını söylüyor. İşletmelerin yüzde 49’u güvenlik endişelerini gidermek için ilave eğitimler gerçekleştiriyor, yüzde 47’si güvenlik harcamalarını artırıyor ve yüzde 44’ü daha fazla kaynak tahsis ediyor.

Mobil güvenlik sorunu

Daha fazla işletme mobil hale geldiğinde, çalışanların esnekliğini artırırken kaynakları korumadaki zorluklar da artıyor. Mobilite ve sonuçlarına gelince, işletmelerin yarısı güvenlik konusunda bir sorun olduğunu itiraf ediyor. Yüzde 35’lik bir kesim, çalışanların mobil cihazlar aracılığıyla şirket kaynaklarına erişimini tamamen engellerken, yüzde 91’i kaynaklara olan erişimi kısmen kısıtlıyor.

Şirketler en zayıf halkaları kadar güvendeler

Siber güvenlik ve gizlilik ile ilgili gerekli eğitimleri görmeyen çalışanlar şirketlerin hem para hem de itibar kaybetmesine neden oluyor. Bitdefender Türkiye distribütörlüğünü üstlenen Laykon Bilişim’in Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu, “Şirketler siber güvenlik tehditleri nedeniyle bu alanda ciddi yatırımlar yapıyorlar. Fakat, dikkat edilmesi gereken en önemli noktanın atlandığını sıkça görüyoruz. Unutulmamalıdır ki, bir şirket ancak en zayıf halkası kadar güvendedir” sözleriyle şirket çalışanlarının siber tehditler konusunda bilinçlendirilmesinin önemini vurguluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

İstihdama temkinli yaklaştılar!

2017 yılının ilk çeyreğinde istihdam pazarı faaliyetlerine ilişkin tahminlerde bulunmak üzere Türkiye’de 1.002 işverenle görüşmeler gerçekleştirdi. Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’deki işverenler istihdam hızının Ocak-Mart döneminde ılımlı bir seyir izlemesini ve önceki çeyreğe göre değişim kaydetmemesini bekliyor. İşverenlerin %14’ü istihdamda artış beklerken, %9’u azalma öngörüyor ve %75’i de değişiklik olmayacağını tahmin […]

Subscribe US Now