10 ilde eylül ayı sıcaklık rekoru kırıldı

admin

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre 10 ilde dün eylül aylarının rekor sıcaklık değerleri kaydedildi. Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Fırat Çukurçayır, son 5 yılın dünyanın en sıcak dönemi olduğunu söyledi.

Türkiye’de Meteoroloji Genel Müdürlüğü hafta sonuna kadar aşırı sıcak uyarısı yaparken, dün 10 ilde eylül ayının en yüksek sıcaklık değerlerinin kaydedilmesi “iklim değişikliği” tartışmalarını yeniden gündeme getirdi. 

Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Fırat Çukurçayır, süreç içinde oluşturulan bilimsel veriler değerlendirildiğinde, son 5 yılın dünyanın en sıcak dönemi olduğunu söyledi.

Ülke genelinde zaman zaman yüksek sıcaklıklar gibi ekstrem durumların yaşanabileceğini ancak bunların değerlendirmesinin belirli disiplin çerçevesinde yapılması gerektiğini belirten Çukurçayır, oluşan ekstrem olayların tarihine bakıp genelleme yaparak buna “iklim değişikliği” denilmesinin çok doğru olmayacağını aktardı:

“Çünkü iklim en az 30 yıllık meteorolojik parametrelerin ortalamalarının ortaya koyduğu bir durum. Sırf bu yıllara, aylara ve günlere bakıp ‘Eylül ayı hiç böyle olmazdı’ dersek yanılabiliriz.”

“Dünyadan bağımsız değiliz”

Günlük ve aylık değerlendirmelerin haricinde sıcaklıklara bağlı iklim değişikliğinin gerçek anlamda yaşandığını vurgulayan Çukurçayır, şunları kaydetti:

“Dünya Meteoroloji Teşkilatının verilerini takip ediyoruz, bu konuda değerlendirmeler yapıyoruz. Biz aslında meteorolojik olarak hep kendi ülkemizi düşünüyoruz ve konuşuyoruz ama bizim ülkemizin koşulları dünyadan bağımsız değil. 

“Dünyanın en sıcak 5 yılı”

“Söz konusu teşkilatın verilerinde sıcaklıklara bağlı olarak buzulların ciddi anlamda eridiği belirtiliyor. Bu sene Sibirya inanılmaz hava koşulları yaşadı, 40 derece sıcaklıkları gördü. Oradaki buzla kaplı toprak yapısı eridi. Dünyanın ısındığı bir gerçek ama tek ağustos veya eylül ayına bakarak ‘Çok sıcak olacak’ diyemeyiz. 

“Önemli olan söz konusu hava sıcaklığının sürekliliği. Süreç içinde oluşturulan bilimsel veriler değerlendirildiğinde, son 5 yılın dünyanın en sıcak dönemi olduğunu söyleyebiliriz. Bu bir tesadüf değil, küresel anlamda daha sıcak bir döneme doğru gidiyoruz.”

10 ilde sıcaklık rekoru

Amasya‘da Eylül 2003’te rekor 40,3 derece iken dün 41,7 derecelik sıcaklığa ulaşıldı.

Eylül ayları dikkate alındığında Çankırı’da 2017’de rekor sıcaklık 37,9 derece iken dün 39, Eskişehir‘de 2017’de rekor 36,4 iken dün 36,7, Kastamonu‘da 2003’te rekor 36,5 iken dün 38,4, Kayseri‘de 2003’te rekor 36 iken dün 36,9, Kırıkkale‘de 2017’de rekor 38,2 iken dün 40,4, Kırşehir‘de 2017’de rekor 37,8 iken dün 38,2, Nevşehir‘de 2017’de rekor 35,7 iken dün 36,3, Niğde‘de 2017’de rekor 35,1 iken dün 35,4, Yozgat‘ta 2017’de rekor 34,6 iken dün 35,1 derece olarak kaydedildi.

Bugün ve yarın devam edecek

Hava sıcaklıklarının bugün ve yarın iç ve güney kesimlerde mevsim normallerinin 8 ile 12 derece üstünde olacağı tahmin ediliyor.

İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz’in iç kesimleri, İç Ege, Göller Yöresi, Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu’nun batısındaki birçok ilde eylül ayı en yüksek sıcaklık rekoru değerlerinin de aşılması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

TÜRKİYE'DE GENÇLİK ARAŞTIRMASI: Gençler mutsuz, yüzde 64 başka ülke vatandaşlığı istiyor

Yeditepe Üniversitesi ve MAK Danışmanlık’ın ortak yaptığı araştırmada, gençlerin yüzde 76’sı daha iyi bir gelecek için yurtdışında yaşamak, yüzde 64’ü de başka ülke vatandaşlığı istiyor. Yeditepe Üniversitesi ve MAK Danışmanlık işbirliği ile gerçekleştirilen “Gençlik Araştırması”nın sonuçları açıklandı. 18-29 yaş grubu arasında yapılan bir araştırmaya göre, gençlerin yüzde 76’sı daha iyi […]

Subscribe US Now

Betboo