1.7 milyar dolar ihracat Kayseri’ye yetmez

kobipostasi
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve ADMİB Başkanı Adnan Ersoy Ulubaş, En çok ihracat yapan firmalara ödülünü birlikte verdiler.
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve ADMİB Başkanı Adnan Ersoy Ulubaş, En çok ihracat yapan firmalara ödülünü birlikte verdiler.

Akdeniz Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği (ADMİB), Kayseri’nin en başarılı ihracatçılarını ödüllendirdi. İl genelinde en fazla ihracat yapan firmalar arasında ilk sırayı Boyteks Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. alırken, onu sırasıyla HAS Hasırcılar Elektrik Sanayi, Has Çelik, Boydak Dış Ticaret ve Re-Ma Metal izledi.

2013 yılında en fazla ihracat yapan Kayserili firmalar ödüllerini, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi ve ADMİB Başkanı Adnan Ersoy Ulubaş’ın elinden aldılar.

Geceni açış konuşmasını yapan Akdeniz Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği (ADMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ersoy Ulubaş, 1996 yılında 147 ihracatçı firmanın toplam 207 milyon dolar ihracat yaptığı Kayseri’nin, 2003 yılında 390 ihracatçı firma ile toplam 465 milyon dolar, 2013’te ise 911 ihracatçı ile 1.7 milyar dolara ulaştığına dikkat çekti.

İlk 1000 ihracatçı içinde 13 Kayserili firma bulunuyor

Çevre ülkelerdeki tüm olumsuz gelişmelere rağmen Türkiye’nin Ağustos ayında Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırarak yüzde 5,2 artışla 11 milyar 73 milyon dolara yükselttiğini hatırlatan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, yüksek ihracat potansiyeli bulunan Kayseri için 1.7 milyar dolarlık ihracatın yetersiz olduğunu söyledi. TİM’in ilk 1000 ihracatçı sıralamasında 13 Kayserili firma bulunduğunu belirten Büyükekşi, ihracatın daha da artmasını beklediklerini bildirdi,

Yüksek faiz oranları yatırım iştahını azaltıyor

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi gecede yaptığı konuşmada yüksek faiz oranlarının enflasyonla mücadeleyi zora soktuğunu belirterek, “Enflasyonla mücadelede faizi düşürerek, yatırım yapılabilir hale getirerek, üretimi artırarak, yani mal arzını piyasaya artırarak yapılan mücadele kalıcı bir mücadeledir” dedi. Zeybekci, faiz bu yükseklikte olduğu sürece Türkiye’de yatırım ve üretim yapılamayacağına dikkat çekti.

Türkiye’deki büyüme obez değil

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da konuşmasında, istihdam ve üretime dönük her yapının ülkenin büyümesine, gelişmesine, ilerlemesine konan temel katkı olduğunu söyledi. Türkiye’nin her yönüyle değiştiğini, büyüdüğünü ve geliştiğini dile getiren Yıldız, obez bir büyüme olmadığını, beyniyle zihniyle kalbiyle ekonomisiyle şirketleri ve üretimiyle beraber büyüdüğünü ifade etti.
Akdeniz İhracatçı Birliklerine üye toplam 80 firmanın ödül aldığı gecede ayrıca Kayseri’nin ilk ihracatçılarından olan Mustafa Özhamurkar’a da teşekkür plaketi verildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Türkiye'nin tarihi markaları satılıyor

Sümer Holding AŞ Genel Müdürlüğü, Sümerbank, SEKA, Merinos gibi tescilli markaları satışa çıkardı. Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre, Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilen Merinos, Bursa Merinos, Career, Azot Sanayii, TÜGSAŞ, SEKA, TURBAN, Sümer Halı, Sümerbank ve Hereke markaları satış yöntemi ve pazarlık usulü ile satılacak. İhalede, her marka için […]

Subscribe US Now

Betboo